17. rész

Az 1977-78-as megyei első osztályú bajnokságban a Jánoshalmi Spartacus SE. végzett az első helyen.

Osztályozót játszott az Erzsébeti SMTK-val, amit megnyert és felkerült az NB.II.-be. Kiesett a Császártöltés és az Érsekcsanád. A megyei szövetség 2o-ról 18-ra kívánta csökkenteni az első osztály létszámát, így a 17. Hartának és a 18. Radnóti SE.-nek osztályozó mérkőzéseket kellett játszani a három területi bajnokság győzteseivel. Ennek eredményeként felkerült a Tompa, a Kiskunfélegyházi Szövetkezeti SE. és a Bajai Tsz.SK.

Sükösd a 77-78-as bajnokságot a vártnál gyengébben, a12. helyen zárta. Javítani való tehát volt, az új évad célkitűzése az első tízben maradás volt. A csapatot továbbra is Varga Imre edző irányította, változás az ifjúsági és serdülő csapatunknál történt. Több évi sikeres munka után elköszönt Kámán László, helyére Bajai Péter került, a serdülőknél kötelezővé tették a szakedző alkalmazását, s nagy örömünkre a Fajszról hazatért Bujdosó Márton ezt elvállalta. A játékos állományban annyi változás történt, hogy Kocsis Csaba Bácsalmásra, Lógó J. Nemesnádudvarra igazolt, Faddi II.(Szása) bevonult katonai szolgálatra. A legnagyobb gondot a két középső védő Lakner és Bogárdi hiánya okozta. A posztra Bada Pált( a közelmúltban a Jánoshalma, most a Bácsborsód ) edzőjét sikerült megnyernünk a bajnoki címre pályázó Bajai SK.-ból. Ez a tehetséges, pályán kívül is kellemes fiatalember pillanatok alatt beilleszkedett és a csapat erősségévé vált, a sükösdiek rokonszenvét máig élvezi. Császártöltésről a középpályán és a támadósorban egyaránt hasznos Szeitz Istvánt, Érsekcsanádról Kovács Józsefet igazoltuk. Az ötödik szezont kezdtük, nem voltunk már kezdők, kialakult a csapat szerkezete, bekerülni nagyon  nehéz volt, a 11 mezre 21-en pályáztak.

Fajszon kezdtünk, s az akkor nagyon jó nevekből álló alakulattól sima 3:0-s győzelemmel köszöntünk el. Az imponáló kezdést három 0:0-ás eredmény követte, nem ment a góllövés. Itthon nem tudtuk bevenni a Tompa hálóját, találat nélkül jöttünk haza a Kiskunfélegyházi Szövetkezeti SE.-től, s a helyzet nem változott a Gábor Áron SE. elleni hazai találkozón sem. ( Johston még 11-est is hibázott ) A három döntetlen nem volt kedvünkre, de ami ezután következett , arra a megyei szereplésünk során addig nem volt példa. Kalocsa volt a negyedik a sorban, ahol nem tudtunk gólt rúgni, (3:0), de hozzá kell tenni azt is, hogy pontveszteség nélkül az első helyen álltak. Kiskőrösön nem tudtuk megismételni a tavalyi parádés játékunkat, egy góllal, de vesztettünk (3:2) A Mezőfi SE. ellen tíz helyzetet dolgoztunk és hagytunk ki, s így a sikertelen sorozat terhével kellett pályára lépnünk Baján, megint csak 1100 néző előtt . Kovács 11-esével megszerezték a vezetést, amit Harsányi még megtoldott eggyel, mégis talpra tudtunk állni: Jagicza és Páncsics kiegyenlített, 75 percig álltunk döntetlenre, dea hajrát már nem bírtuk, a vége 4:2 lett, ettől függetlenül a nagyszámú városi közönség elismeréssel beszélt játékunkról. A „vesszőfutás”  Lajosmizsén is folytatódott (2:1) A sorozatban begyűjtött öt „zakó” után megpróbáltatásaink Tiszakécskén értek véget: Sudár és Kernya góljaival végre nyerni tudtunk 2:0-ra, amit senki sem várt, de nagyon jó idegcsillapítónak bizonyult a továbbiakra. Könnyebb még nem lett, mert a szintén bajnokesélyes Kun Béla SE.-t fogadtuk.A csapat mindent megtett, erőn felül futballozott 7o percig, amikor egy kapufáról hálóba pattanó labdával elvitték a két pontot (0:1).Újra honvéd csapat következett, Kalocsán a Szamuely SE., ahol Sudár és Kernya megismételte tiszakécskei alakítását, s góljaikkal (2:0) nyerni tudtu. A győzelem doppingként hatot, mert a következő hat mérkőzésen nem kaptunk ki: Kiskunhalason Bada góljával (1:1),Soltvadkerten Sudár duplázott (2:2), Baján a Tsz.SK.-nál már két ponttal gyarapodtunk. Szabó kétszer,Páncsics egyszer vette be Tóth L. kapuját. A Kecskeméti TE.-vel itthon 0:0-ra végeztünk, ugyanígy 0:0-al zártuk a tavaszról előrehozott Fajsz elleni meccsünket is. A végig kiszámíthatatlan teljesítményünkkel a 11. helyen végeztünk. A 17 pontunkból 10-et idegenben szereztünk, egyszer tudtuk győztese elhagyni a hazai pályát. Időnként az az érzésem, hogy a gyenge hazai szereplés máig öröklődött, a rejtélyt meg kéne már fejteni.

IFJÚSÁGI CSAPATUNK jobban teljesített,a 6. helyen várhatta a tavaszt. Megörökítendő az utókornak, kiemelném a tompai 9:0-s győzelmüket, ahol Koprivanacz V, hármat, Kusztor M. kettőt Reich Zs., Szabó L. Lógó és Takács T. egyet-egyet rúgott.

A tavaszi felkészülés első szakaszát január 8.-án kezdtük a szabadban. A téli alapozás részét képezte február közepén a jánoshalmi terem labdarúgó torna, ahova rendszeresen kaptunk meghívást, amit ma is a csapat elismerésének tartom. Az NB. II.-es hazaiak mellett

A megszokott stabil keretből Páncsics hiányzott sérülése miatt, Radics Misi katonai szolgálatra vonult be Kecskemétre és a Mezőfi SE. játékosa lett. Örömünkre szolgált, hogy játékra jelentkezett Lakner és Bogárdi. Sőt! háromévi távollét után hazatért Tóth Gyula is.

Kiskunhalason, a Gábor Áron SE.-nél kezdtünk és a85.percben beszedett gyermeteg góllal vesztettünk (1:0) .A  nem kalkulált vereséget három nagyszerű győzelem követte. Kalocsát  500 hazai néző előtt Marusa  és Sudár góljaival 2:0-ra, Kiskőröst Páncsics és Marusa találataival 2:1-re múltuk felül, majd Kecskemétre utaztunk a Mezőfi SE.-hez, amelyben helyet kapott már Radics Misi is, parancsnoka szabadságot ígért neki, ha megverik Sükösdöt. A jók között szerepelt, de ez kevés volt. Sudár kétszer, majd Marusa is betalált Kónya hálójába (1:3), így Misi ifjú felesége férje nélkül utazott haza, s máig emlegeti, hogy akkor nem Sükösdnek szurkolt. A következő fordulóban a Baját fogadtuk. A BSK. már akkor NB.II.-es szinten futballozott, meg is nyerte a bajnokságot, nagy volt Baján a futball láz, amit magukkal hoztak a sükösdi pályára is. Nyolcszáz néző bíztatta övéit, nyolcvan percig partnerek voltunk, s egy ajándék 11-es után pillanatok alatt elszálltak reményeink: a csapat összeomlott, és tíz perc alatt négy gólt kapott.(0:4). Lajosmizsén szoros mérkőzésen maradtunk alul, Lógó A. még egyenlített, de másodszor csak egy kapufáig jutott. Jókor érkezett megint a Tiszakécske, Szabó A kétszer betalált és ez elég is volt. (2:0). Kiskunfélegyházán a Kun Béla SE.-nél már a pontszerzés is bravúrnak számított bármelyik csapatnak. Érkezésünkkor a második helyen állt, azonos  pontszámmal a BSK. után. Egy súlyos védelmi hibánkból vezetést szereztek, 86 percig tisztességgel küzdöttünk az egyenlítésért, de Evanics gólja áthúzta elképzeléseinket. A 16. helyezet Szamuely SE. ellen illett volna itthon tartani a két pontot, de csak 1:1-es döntetlenre futotta. Kiskunhalason Karsayval, a kétméteres középcsatárral nem tudtunk mit kezdeni, három gólt fejelt. Feljöttünk ugyan 4:3-ra, közel álltunk az egyenlítéshez, amikor Agócs a 85. percben betalált (5:3). A soltvadkerti találkozó Szeitz és Sudár góljaival már a miénk volt. Ifjúsági csapatunk is kitett magáért, gólszüretet tartott májusban: Kusztor (2) Pesti (2) Koprivanacz, Lógó II., Gazdag, és Takács T. góljaival 8:0-ra nyert. Izsákon Szélpál egyetlen találatára nem volt válaszunk, (1:0) Baján, a Tsz.SK.nál már nem volt gond, a Sudár (2) és Marusa góljaival a papírforma érvényesült, (3:1)  A 30. fordulóban a még mindig bajnokesélyes Kecskeméti TE.  nagy küzdelemben 1.0-ra tudott csak nyerni ellenünk –otthonában. Az utolsó hazai mérkőzésen a csapat nem hagyta cserben közönségét, Johston (2) és Kernya góljaival biztosan nyert, a Kiskunfélegyházi Szövetkezeti SE. ellen (3:0) A tompai szezonzárón viszont rendesen elütöttek bennünket (4:1), a busz nagyon csendes volt hazafele. Ennek ellenére kittűzött célt ebben a legendás mezőnyben, ha szűken is, de elértük. A tavaszi második fordulóban lefoglaltuk a 9. helyet, s onnan a következő tizenötben el nem mozdultunk. A góllövő listát Sudár vezette 15, őt Johston követte 8, a harmadik Marusa lett 5 találattal. Ifjúsági csapatunk a 1o.,serdülőink a 3. helyen végeztek.

Eljött hát a nyár, a pihenés és szórakozás ideje. Az IBUSZ Utazási Iroda szervezésében az állami gazdaság autóbuszával, a kormánynál Evanics Istvánnal és Bárdos Józseffel utaztunk az Adriai Tenger partjára, Rovinjba, ahol a 42 főből álló kiránduló csapat ( játékosok, vezetők, hozzátartozók) a VILLA-RUBIN apartmanjaiban töltöttünk egy  máig felejthetetlen hetet. A résztvevők nagy része eddig csak térképen láthatott tengert, most megmártózhatott a csodálatosan kék vizében is.